Uwaga, uwaga – przed nami ferie zimowe 2018! Dzieciaki zapewne już niecierpliwie odliczają dni do ich rozpoczęcia. Zresztą, niektórzy rodzice też. No właśnie, a kiedy wypadają ferie zimowe w tym roku szkolnym? Zebraliśmy dla Ciebie wszystkie terminy w jednym miejscu, aby ułatwić Ci planowanie zimowego wypoczynku.

 

W zamierzchłych czasach…

 

Nie wiem, czy pamiętasz, ale jeszcze w 2002 ferie zimowe w całej Polsce odbywały się w tym samym terminie! Tak, podział na cztery regiony obowiązuje dopiero od 2003 roku. Czy to dobrze, czy źle, że został wprowadzony? Zdania są, jak zwykle, podzielone. Jedno jest pewne – w ośrodkach wypoczynkowych panuje mniejszy tłok i teoretycznie, masz dzięki temu szansę na przyjemniejszy wyjazd.

 

 

Uczniowie podzieleni na 4 regiony

 

Poszczególne województwa zostały podzielone na cztery główne regiony, z których każdy swoją zimową przerwę ma w innym terminie. O ile podział na regiony obowiązuje taki sam w każdym roku, tak same terminy są zmienne. Niezmienna pozostaje jednak długość ferii – to zawsze 2 tygodnie.Kto decyduje o tym, kiedy wypada ta przerwa w nauce? Robi to minister edukacji, a o ustaleniach informuje w rozporządzeniu o organizacji roku szkolnego.

W tym roku, zimowa przerwa w nauce dla pierwszego regionu zaczyna się już za momencik, bo 15 stycznia, a kończy się w ostatnim 25 lutego.

 

 

Terminy ferii zimowych 2018 w Polsce

 

województwo

początek ferii

koniec ferii

 

1

 

dolnośląskie

mazowieckie

opolskie

zachodniopomorskie

 

 

15.01.2018

28.01.2018

 

2

 

podlaskie

warmińsko-mazurskie

 

 

22.01.2018

04.02.2018

 

3

 

lubelskie

łódzkie

podkarpackie

pomorskie

śląskie

 

 

29.01.2018

11.02.2018

 

4

 

kujawsko-pomorskie

lubuskie

małopolskie

świętokrzyskie

wielkopolskie

 

 

12.02.2018

 

25.02.2018

 

Planując wypoczynek dla swojej rodziny pamiętaj, że następne wolne od nauki dni uczniowie będą mieli dopiero na przełomie marca i kwietnia. A jeśli posiadacz młodsze potomstwo, szykując się na wyprawę nie zapomnij odwiedzić serwisu MAMApożycza.pl – może znajdziesz tam coś, czego nie musisz kupować, a możesz pożyczyć? 🙂

 

 

Szansa na zimowe szaleństwo?

 

Zimowe szaleństwo? Ale przecież do tego przydałaby się … zima. No właśnie, tej nie bardzo widać, nawet na horyzoncie. Jeżeli nie wybierasz się z najbliższymi na śnieżne stoki gdzieś poza granicami kraju, na śniegu u nas raczej nie ma co liczyć. Przynajmniej, jeśli sprawdzą się prognozy amerykańskiego National Centers for Environmental. A mówią one, że ani w styczniu, ani w lutym na zimę z prawdziwego zdarzenia nie ma co w Polsce liczyć.

Na pocieszenie napiszemy tylko, że „jesienią” też można fajnie spędzić czas z dziećmi – chodząc na spacery, odwiedzając muzea i centra kultury, kina, teatry, domy kultury, ośrodki sportowe. W większości miast organizowane są też różnego rodzaju zajęcia dla dzieci i młodzieży, często pod hasłem „Zima w mieście”. Także, ferie zimowe 2018 nie muszą być nudne.

 

Bawcie się dobrze!

 

 

Zdjęcie: pexels.com