Imię to jedna z pierwszych rzeczy, które nas identyfikują, a którą otrzymujemy, zazwyczaj, zaraz po narodzinach. Niektórzy w imionach doszukują się magii i wpływu na charakter noszących je osób, inni po prostu mają swoje preferencje, „bo tak”. Jednak, niezależnie od tego, czym kierujemy się przy wyborze imienia dla dziecka, musimy pamiętać, że będzie ono mu towarzyszyło przez całe życie. Warto jest więc poświęcić na to trochę czasu, a niekoniecznie podążać za modą. Właśnie, jak to jest z modą na imiona? I jakie były najpopularniejsze imiona w 2017 roku? Zobaczmy.

 

Źródło danych

Skąd wiemy jakie imiona były najpopularniejsze, a które nadawano najrzadziej? Takie dane publikuje Ministerstwo Cyfryzacji w ramach podsumowania ubiegłego roku.
Co znajdziemy w najświeższym zestawieniu? W czołówce pozostają nadal te same, mniej więcej, imiona, co w pierwszej połowie ubiegłego roku. Ale ciekawiej robi się przy imionach oryginalnych, zwłaszcza, że od 1 marca 2015 roku polskie prawo pozwala na nadawanie dzieciom imion obcego pochodzenia.

 

Imiona dla dziewczynek

W zeszłym roku aż 9 374 dziewczynki otrzymały imię Julia, które zresztą króluje na liście imion od dłuższego czasu. Na drugim miejscu jest Zuzanna (9 182), na trzecim Zofia (8 441). Potem są, kolejno, Lena, Maja, Hania, Amelka, Alicja, Maria i Aleksandra. I tak wygląda pierwsza dziesiątka.
Dalej pojawiają się przeróżne imiona, zarówno bardziej tradycyjne, czy „babcine”, jak i neutralne (Antonina, Laura, Pola, Anna, Liliana).

A jakie imiona pojawiały się najrzadziej? To Amalia, Józefa, Mirosława, Sasha, Salomea, Suzanne czy Wiera. W ubiegłym roku każde z tych imion otrzymało po 5 dziewczynek.

Ale najrzadsze imiona 2017 roku to Wiesława, Viera, Nasturcja oraz Lotta. Zarejestrowano także dwie dziewczynki o imieniu Zuzia (tak, Zuzia, nie Zuzanna).

 

Imiona dla chłopców

Tu, podobnie jak w przypadku małych kobietek, ranking niewiele zmienił się od ostatniego raportu. Na pierwszym miejscu, z wynikiem 9 794, plasuje się Antoni, na drugim miejscu mamy Jakuba (9 099), na trzecim Jana (8 546). Kolejne pozycje to Szymon, Franciszek, Filip, Aleksander, Mikołaj, Wojciech i Kacper.
Dosyć często chłopcom nadawano także imiona takie jak Adam, Michał, Marcel, Leon czy Mateusz.

Za to rodzice, którzy chcieli by ich pociecha miała oryginalnie brzmiące imię (każe z nich nosi 5 chłopców) w zeszłym roku zdecydowali się na Wawrzyńca, Serafina, Marcusa, Alwina, Gawła czy Justina.

Co ciekawe, aż 298 chłopców otrzymało imię Brajan, a tylko 113 – Mariusz, 79 – Zbigniew

Najrzadziej dla małych mężczyzn wybierano imiona Winicjusz, Salwador, Roger, Armani czy Hipolit. Mamy też dwóch Zlatanów. 🙂

 

Stereotypy, doświadczenia i moda

Czasami ludzie od razu wiedzą, jakie imię chcą nadać swojemu dziecku. Gorzej, gdy partnerzy się ze sobą w tej kwestii nie zgadzają albo gdy pomysłów brak.
Niektóre imiona obarczone są pewnymi stereotypami, przez co ludziom trudniej się do nich przekonać. Badania pokazują, że nawet w 90% przypadków to właśnie owe stereotypy decydują o wyborze, a raczej odrzuceniu pewnych typów (na przykład imię Mariolka często kojarzone jest z mało rozgarniętą osobą, pani Ela z pewnością pracuje w księgowości, a pan Wiesio to złota rączka albo dozorca).
Często jest też tak, że dane imię kojarzy nam się, dobrze lub źle, z kimś z naszego otoczenia. Wiadomo, że wybierzemy raczej te należące do kogoś, kogo lubimy, prawda?
Zdarza się jednak także, że rodzice chcą nadać dziecku oryginalne imię, by je wyróżnić na tle innych, albo po prostu z uwagi na modę (imiona po znanych osobach, np. piosenkarkach, aktorkach, ich dzieciach…).

 

Jak zatem wybrać imię?

Wszystko zależy od Waszych preferencji, jednak jest kilka rzeczy, które mogą pomóc Wam w wyborze.

  1. Sprawdźcie, czy imię współgra z Waszym nazwiskiem.
  2. Nie przesadzajcie z oryginalnością, by dziecko nie miało potem problemów wśród rówieśników.
  3. Poszukajcie imion uniwersalnych. Chodzi o to, by pasowały zarówno maluszkom, jak i dorosłym osobom (np. Kubuś – Kuba – Jakub).
  4. Sprawdźcie, czy wybrane przez Was imię da się zarejestrować w Urzędzie.

Jaki pod względem imion będzie rok 2018? Przekonamy się już za 12 miesięcy. 😊 A tym czasem, zdradzicie nam jakie imiona noszą Wasze dzieci i co Wami kierowało przy wyborze?Zdjęcie: fotolia.com