Marzec: Dzień Teściowej, Dzień Kobiet, Dzień Św. Patryka, pierwszy dzień wiosny, Dzień wagarowicza, Niedziela Palmowa, spotkanie dla mam z dziećmi, Wielka Sobota, rekrutacja do szkół i przedszkoli.

 
No i mam marzec! Dasz wiarę, że to już? Za oknem świeci słońce i kiedy spojrzysz wysoko, ponad dachami, możesz na chwilę zapomnieć o tym, że to jeszcze zima. I to wyjątkowo mroźna. Kontynuując naszą tradycję, zebraliśmy dla Ciebie najistotniejsze rzeczy, które zadzieją się w marcu. A na końcu, prezent w postaci kalendarza do druku.

 

„A po lutym marzec spieszy, koniec zimy wszystkich cieszy.”

To prawda, że choć zima nie odpuszcza (jakby teraz nagle sobie o nas przypomniała, bo nie można było w czasie Świąt czy ferii…), myśli o marcu jakoś naturalnie łączą się z wiosną. Oby przyszła jak najszybciej i nie dała się zimie. A co nas czeka w marcu, poza zmienną zapewne, pogodą?

 

05.03.2018: Dzień Teściowej

Musisz przyznać, że dla wielu osób to dość kontrowersyjne święto. Teściowe od lat są bohaterkami niewybrednych (ba, często nawet okrutnych) żartów. Oczywiście, to w dużej mierze kwestia stereotypów – zdarza się, że teściowe są niektórym bliższe niż własne matki. Ale bywa i tak, jak w owych kawałach.
Jaka jest Twoja teściowa? Pomocna, życzliwa, irytująca, wścibska, …? Niezależnie od tego, który przymiotnik opisuje ją najlepiej, warto wiedzieć, że teściowe mają swój dzień. I nie jest to święto nowe – pierwszy raz obchodzono je już w… 1934 roku, a było to w Teksasie.

 

08.03.2018: Dzień Kobiet

To już może nie czas otrzymywania od panów goździków, bo czasy PRL-u należą do przeszłości, jednak musisz przyznać, że miło jest dostać tego dnia choć drobny upominek, prawda?
W kwestiach historycznych – Dzień Kobiet ustanowiono w 1910 roku, a wszystko po to, by szerzyć ideę równouprawnienia i uczczenia ofiar walki o emancypację. I jest to wydarzenie międzynarodowe – Dzień Kobiet obchodzi się w kilkudziesięciu państwach na świecie.
Za to 10 marca przypada Dzień Mężczyzn, który, co bardzo prawdopodobnie, powstał w odpowiedzi zazdrosnych panów na Dzień Kobiet właśnie. Trzeba przyznać, że ten dzień nie specjalnie się u nas przyjął.

 

17.03.2018: Dzień Świętego Patryka

W sobotę 17 marca przypada Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii. Tradycyjnie, głównym kolorem tego dnia jest zielony, a za symbol tego dnia uznaje się koniczynę. Choć nie jest to nasze narodowe święto, dzień ten staje się popularniejszy z roku na rok. Może dlatego, że wiąże się z dobrą zabawą, muzyką, tańcem i piwem (często barwionym na zielono)?

 

20.03.2018: Pierwszy dzień astronomicznej wiosny

Tak, już we wtorek 20 marca przywitamy wiosnę. Ale to będzie pierwszy dzień astronomicznej wiosny, czego nie należy mylić z wiosną kalendarzową. Choć prawda jest taka, że wiosna w kalendarzu zaczyna się już dzień później, czyli 21 marca. Hurra!

 

21.03.2018: Dzień Wagarowicza

Pamiętasz jeszcze ten dzień ze swoich szkolnych czasów? Nawet najlepsi uczniowie pozwalali sobie wtedy na małe wagary i nikt nie miał im tego za złe.

 

25.03.2018: Niedziela Palmowa

Wiesz co to oznacza? Tak! Pozostał już tylko tydzień do Wielkanocy! Tradycja święcenia w kościele palemek tego dnia jest u nas obecna już od czasów średniowiecza. W wielu kościołach odbywają się konkursy na najpiękniejsze albo największe palmy. Dzieciakom to się bardzo podoba, więc jeśli chcesz rozpocząć przygodę malucha z kościołem, to może być doskonała okazja.

27.03.2018: Spotkanie dla Mam z naszej społeczności: Only 4 Mums & Baby

Jeśli nie miałaś jeszcze okazji poznać nas na comiesięcznych spotkaniach dla mam z dziećmi, zapraszamy na koleją edycję. Zapewniamy, że i tym razem będzie fantastycznie i pysznie, a towarzystwo niezwykle interesujące. Jeśli chcesz wiedzieć jaki będzie motyw przewodni spotkania, kto będzie gościem głównym i gdzie się spotkamy, śledź uważnie nasz fanpage na Facebooku i dołącz do wydarzenia!

 

31.03.2018: Wielka Sobota

Ten dzień tuż przed Wielkanocą to czas święcenia pokarmów w kościele. Czy i u Ciebie w domu jest zwyczaj przygotowywania koszyczka ze święconką wspólnie z dziećmi? Dla najmłodszych to świetna zabawa, ale i czas na rozmowy z rodzicami na bardziej duchowe tematy. A jak to wygląda u Was?

 

Inne ważności

O czym jeszcze warto pamiętać w marcu? O tym, że jest to czas rekrutacji do przedszkoli i szkół podstawowych. Proces rekrutacyjny ruszył, zatem warto zainteresować się, czy nie powinnaś już zalogować się do systemu rekrutacyjnego i zarejestrować odpowiednich wniosków. W tym czasie nadal organizowane są dni otwarte w wybranych szkołach i przedszkolach.

 
I to już wszystkie najważniejsze wydarzenia jakie przyniesie marzec. A po nim przyjdzie kwiecień, który, mamy nadzieję, będzie już typowo wiosenny. My, tym czasem, mamy dla Ciebie mały prezent. Oto kalendarz na marzec, który możesz pobrać i wydrukować, całkowicie za darmo!

Kalendarz na marzec do gotowy wydrukowania:

kalendarz na marzec
pdf

 

 
Zdjęcie: pexels.com